Blog

19
Ara

GÜNSEL Üretim Tesisinin Temelleri Atıldı

Beklediğimiz o gün sonunda geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk 1000 adetinin üretileceği tesisin temeli 16 Aralık Cuma günü atıldı.

50 yıllık bir hayali gerçekleştirmenin, KKTC’nin ilk yerli otomobili Günsel’i seri üretme hedefinin kolay olmayacağının ilk günden beri farkındayız. Bu büyük hedefi gerçekleştirmek için küçük adımlar belirledik. Bu adımların ilkini 9 Ekim’de Günsel Model 1’in tasarım prototipini tanıtarak gerçekleştirdik. Sosyal medya üzerinden gelen yüzlerce yorum ve mesaj ile bu hayali bizimle paylaşanları gördük. Üretim tesisimizin temellerini attığımız bu günlerde ikinci adımı da geride bırakıyoruz.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milletvekilleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları, otomotiv sektörü temsilcileri, Türkiye otomotiv ve sanayi sektöründen davetliler, misafirler ve Kıbrıs halkının katıldığı tören, Günsel’in bu hayalde yalnız olmadığını bir kez daha gösterdi. Tören sırasındaki konuşmalarda ise çok değerli mesajlar yer aldı.

Temeli atılan Günsel üretim tesisi; tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv süreçlerini yenilikçi bir yapıyla tek bünyede toplayacak. Tesis, 20 bin metrekare alana kurulu, toplamda 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek. Kompozit ve alüminyum üretim teknolojilerinden faydalanacak tesis aynı zamanda yüzlerce kişiye de iş olanağı sağlayacak.

Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel

Doç. Dr. Günsel: “Günsel üretim tesisi bizi daha yüksek zirvelere taşıyacak”

Günsel ailesi olarak, bu ülkeyi ve insanlarını ileriye götürecek milli bir hayal kurduklarını ve bu hayale sıkı sıkı sahip çıktıklarını anlatan Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, şunları söyledi: “İlk yerli otomobili üretme aşkımız kalbimizde kıvılcım olarak belirdiği andan itibaren, bu ateşi daha çok çalışarak, teknolojinin peşinden giderek ve her adımda engelleri aşarak canlı tuttuk. Çok şükür ki bu hayalimizi bugün sizlerle birlikte başarıyla hayata geçiriyoruz. İlk 1000 otomobilin üretiminin hayata geçeceği tesisinin temel atma törenini büyük bir gururla gerçekleştiriyoruz. Sadece KKTC’de değil, Türkiye ve dünyada da çok konuşulacak bu üretim tesisi ile bir hedefimize daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Günsel marka otomobilimiz, büyük bir hayalin, yoğun bir emeğin, yüksek inanç ve arzunun başarıya uzanan somut bir örneğidir. Bugün Günsel üretim tesisi ile bizi daha yüksek zirvelere taşıyacak olan bu adımın; aynı zamanda üreten, geliştiren ve ihraç eden bir KKTC olma yolunda güçlü bir hamle olduğunun bilincindeyiz. İstediğimizde uluslararası alanda ses getirecek başarılara imza atabileceğimizi herkese gösteriyoruz. Herkes merakla neler yapabileceğimiz bekleyecek. Bu, milli bilinçle hareket etmek, bilime ve inovasyona önem vermek ülkemizin ve genç nesillerimizin geleceği için oldukça önemli bir konudur.”

Fikri Toros: “Yakın Doğu Grubu Ülkemizi Layık Olduğu Yüksek İmaja Erişmesini Sağlıyor”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın ilk otomobil fabrikasının temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu onuru dile getirdi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Toros, Yakın Doğu grubunun ülkenin ekonomik kalkınması yurt dışı ve  yurt içinde  layık olduğu yüksek imaja erişmesine katkı koyduğunu belirterek, yatırım hızıyla ülkenin gururu olduğunu söyledi. Dünyayla bütünleşmek için ekonomik kalkınma, rekabet ve dünya değerlerine uyum gerektiğini ifade eden Toros, “Bu vizyonla geliştirilen projenin Kıbrıs Türk toplumunu içinde bulunduğu dönüşüm sürecinde ilerlemeye ve yeni fırsatları dönüştürmeyi sağlayacak. Bu projeyle, elektrikli araba teknolojisine sahip olacak ve dünyada gerek enerji tasarrufu gerekse çevreye saygısı nitelikleriyle geleceğimizde en çok tercih edilen teknolojiye sahip olacağız. Günsel ailesini ülkemizi hem burada hem Anavatan’da hem de dünyada gururla temsil ettikleri için teşekkürlerimi sunarım. Günsel hayırlı olsun” dedi.

Ali Çıralı: “Devrim Niteliğindeki Tesis Ezberleri Bozuyor…”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali çıralı ise törende yaptığı konuşmada, temel atma töreninin yerel ürünler haftasına denk geldiği için büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı törenin aynı zamanda ezberi de bozduğunu söyleyerek ada ülkelerinin ekonomileri hakkında bilgi verdi ve hedef gösterdi: “Küçük ada ekonomilerinde üretim hatta sanayi hiç olmaz söylemlerinin ezberini de bozmuştur. Halbuki bizim gibi ada ekonomilerine baktığımız zaman hem üretim hem ihracat yapıyorlar. Fakat biz yıllarca bu üretimi gerçekleştiremedik. Bu yüzden bu tesis çok önemlidir. Devrim niteliğindedir”

Sunat Atun: “Kendi Teknolojimizi Dünyaya İhraç Ederek Ülke Ekonomisine Katkı Koyacağız”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da törende yaptığı konuşmada,  Günsel ile birlikte KKTC devletinin kendi ayakları zerinde durmak adına güçlü adımlar atan bir ülke haline geldiğini söyledi. Ekonomi oranlarından bahseden Bakan Atun, dünyanın artık küresel bir köy haline geldiğini ve bu köyde KKTC’nin kendi yerini talep etmesi ve bu köye erişme adına yılmadan çalışmasının değerli olduğunu dile getirerek, “MÜSİAD EXPO 2016’da yer alan Günsel’in kurulacak tesiste üretilmesiyle yurt dışı pazarlarına açılarak kendi teknolojimizi ihraç ederek ülke ekonomisine katkıların artacaktır. Günsel, bir depoyla 350 km yol kat eden bir araç. Yurtdışına ödediğimiz akaryakıt paralarına karşı milli gelirin bizde kalacağına dair önemli bir fırsat önemli bir adımdır. Bu tesisin açılışının hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kemal Dürüst: “Dev Şaheser Ülkemizin Adını Dünyaya Açılmasının Önderliğini Yapacak”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ise konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne damgasını vuracak olan ve dünyaya açılmasının önderliğini sağlayacak olan adımın temelinin atılacağını ve bundan mutluluk duyduğunu belirtti. Bakan Dürüst, kısa sürede dünyayla kucaklaşan dev şaheser Günsel’in otomobil üreten sayılı ada ülkeleri arasında yerini alacağını ifade ederek, “Kıbrıs müzakerelerinin önem taşıdığı bu dönemde Yakın Doğu ailesinin milletimize, devletimize ve halkımıza yaptığı katkıların doğru algılanmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu

3. Cumhurbaşkanı Eroğlu: “Hayalleri Bitmeyen Günsel Ailesi Yatırımları İle Ülke Ekonomisine Ve İstihdamına Katkı Yapıyor”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada heyecanlı olduğunu dile getirerek, “İnsan hayal ettiği sürece yaşar. Hayal edeceksiniz ki düşünebilesiniz. Düşüncelerinizi faaliyete geçirebilesiniz. Günsel ailesi bitmeyen hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor” dedi. 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin yatırıma ihtiyacı olduğuna ve istihdam sorununa dikkat çekerek, bu gibi yatırımlarla istihdam sorununa katkı sağlandığını ve özel teşebbüslerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Derviş Eroğlu, “Temel atma töreninin ardından, birinci arabayı pazarlarken de yanlarında olacağız. İnşallah, 500 bin otomobilin üretileceği zamanları da görürüz, o zamanda yanlarında olacağız” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün

 

Başbakan Özgürgün: “Yakın Doğu Ailesi Her Yatırımı İle Ülkemize Prestij Kazandırıyor”

Başbakan Hüseyin Özgürgün de törende yaptığı konuşmada, her yeni gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğini inşa etme hedefiyle yeni ufuklara doğru yol alan Günsel ailesinin bir başarısına daha tanıklık etmenin sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başbakan Özgürgün, hayalleri büyük olan ve tutamayacağı sözleri vermeyen ve verdiği sözleri asla unutmayan Günsel ailesinin, ülke kalkınma tarihine ismini altın harflerle yazdırdığını belirtti. Günsel ailesinin finans, eğitim ve sağlık alanları olmak üzere attığı tüm adımlarda ulaşılan başarı abidesi noktası olmasının KKTC’nin övünç kaynağı olduğunun yadsınamaz olduğunu ifade eden Özgürgün sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın Doğu ailesi her projesi ile ülke ekonomisine prestij kazandırdığını kanıtlamıştır. Geleceğin otomobili olarak gösterilen elektrikli arabanın imal alt yapı merkezinin temelini atarken ekonomik ve çevre dostu olarak tasarlanan Günselin yol açık olsun”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, yenilikleri takip eden, ülkemizin ekonomik gelişimine ve insanımız kalitesinin artmasına katkı koyan her girişimi ve girişimciyi takdirde karşıladığını dile getirerek, “ülkemiz için yeni ufuklar açan istihdam oluşturan çalışmaları alkışlarım İnsanımızın daha refah, güvenli, umut verici güzellikleri yaşamasını umut ederim. Tutkularının hayallerinin ve cesur yüreğinin yolunda koşan Günsel ailesinin tüm hayallerinin gerçekleşmesini diliyorum” dedi.

7 Responses

  1. Ahmet YÜCEL

    Yavru Vatanımız KKTC ne ve milletimize hayırlı olur inşaallah TÜRKİYE olarak arkalarındayız güzel bir şey olsun Çümkü bu güzel iki vatan tek millete o yakışır . Teşekkürler

Leave a Reply