Hikayemiz

Bu yolculuk, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in çocukluk hayali ile başladı. Babam Suat Günsel’in otomobil merakı küçük yaşlarda başlamış. Çocuk yaşlarda killi topraktan otomobil modelleri yaparak, ileride bir otomobil fabrikası kuracağını, çiftleri üstü açık arabalarda gezerken seyredeceğini hayal edermiş. Fakat ülke şartları nedeniyle bu otomobil aşkı; bir müze kurmaya, müzede klasik otomobillere bakım yapmaya ve onların sergilenmesine dönüştü. Müzede yaptığımız çalışmalar, kendi otomobilimizi üretme hayalini tekrar canlandırdı. Otomobile olan tutkumuz, yenilikçi bakış açımızla birleşti ve bize güçlü bir ilham verdi.

Diğer yandan Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde geliştirdiğimiz ilk elektirkli otomobil denemelerimiz üniversiteler arası global yarışmalarda büyük başarılar kazandı. 2014’te geliştirdiğimiz ilk güneş enerjili araç olan R25 ilk şampiyonluğunu aynı yıl Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Sasol Solar Challenge South Africa yarışlarında kazandı. Geliştirdiğimiz ikinci elektrikli otomobil RA27 ise 2016’da düzenlenen yarışta RA27, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 1.630 km yol kat etti.

Bütün dünyada yükselmeye başlayan elektrikli araçların, otomotiv sektöründe yarattığı yıkıcı inovasyon, kendi otomobilimizi üretmek için doğru zamanın geldiğini gösterdi. Öncesinde edindiğimiz tecrübeler ve birikimler de GÜNSEL'in temelini oluşturdu.

Seri üretim için insan kaynağı, Ar-Ge, tesis odağında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genel müdürlük ve üretim tesisinin ilk kısmını içeren ilk faz inşaatını 2019 sonunda tamamlamıştık. İkinci faz inşaatımızı başlattık, bu binamızın makinaları adamıza ulaştı, çok yakında açılışını yapacağız.

İnsan kaynağı işimizin kilit taşı. Hem grup bünyesindeki üniversitelerimizden, hem de Anadolunun dört yanındaki okullardan yeni mezun pırıl pırıl gençlerle çalışıyoruz. Kısa zamanda büyük sorumluluklar alma fırsatı sağladığımız gençleri, otomotiv profesyonellerine dönüştürüyoruz.

Dolayısıyla GÜNSEL’imiz, sadece ekonomik bir bakış ve ticari bir yatırım mantığı ile hayata geçirilen bir projenin çok ötesinde anlamlar taşıyor. Aralarında dünya otomotiv endüstrisinin en büyük tedarikçilerinin de yer aldığı 1200 global tedarikçi ile çalışıyoruz. Ülkemizi dünyaya açarken bir yandan Kuzey Kıbrısımızın ekonomisinde enerji, otomotiv ana sanayi ve otomotiv yan sanayi alanlarında yeni fırsatlar yaratan bir dönüşüme öncülük ediyor, diğer yandan dünya otomotiv piyasasında Türk dünyasının sesinin çok daha gür çıkması için çalışıyoruz…

İşte bu nedenledir ki, GÜNSEL, Türk dünyasınındır!

GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. İrfan Suat GÜNSEL

Bu yolculuk, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in çocukluk hayali ile başladı. Babam Dr. Suat Günsel,  çocuk yaşlarda killi topraktan otomobil modelleri yaparak, ileride bir otomobil fabrikası kuracağını, çiftleri üstü açık arabalarda gezerken seyredeceğini hayal edermiş. Fakat ülke şartları nedeniyle bu otomobil aşkı; bir müze kurmaya, müzede klasik otomobillere bakım yapmaya ve onların sergilenmesine dönüştü. Müzede yaptığımız çalışmalar, kendi otomobilimizi üretme hayalini tekrar canlandırdı. Otomobile olan tutkumuz, yenilikçi bakış açımızla birleşti ve bize güçlü bir ilham verdi.

Bütün dünyada yükselmeye başlayan elektrikli araçların, otomotiv sektöründe yarattığı yıkıcı inovasyon, kendi otomobilimizi üretmek için doğru zamanın geldiğini gösterdi. Öncesinde edindiğimiz tecrübeler ve birikimler de GÜNSEL’in temelini oluşturdu.

Seri üretim için insan kaynağı, Ar-Ge, tesis odağında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Genel müdürlük ve üretim tesisinin ilk kısmını içeren ilk faz inşaatını 2019 sonunda tamamlamıştık. 20 Şubat 2020’de ise GÜNSEL B9’un KKTC’nin toprağını, bayrağını ve Mavi Vatan Akdeniz’i simgeleyen sarı, kırmızı ve mavi renklerde üretilen ilk prototiplerinin görkemli bir organizasyonla ilk lansmanını gerçekleştirdik. Hemen ardından Lefkoşa Dereboyu’ndaki Showroom’umuzun açılışını da yaptık.

Kasım 2020’de ise İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD Expo 2020’de Türkiyemizle buluşmanın mutluluğunu yaşadık. GÜNSEL, Londra’da düzenlenen elektrikli otomobil fuarı London EV Show’a katılarak Kıta Avrupasına ilk adımını ise 14-16 Aralık 2021 tarihlerinde atarak dünya ile buluştuğu Londra’da büyük bir beğeniyle karşılandı.

İnsan kaynağı işimizin kilit taşı. Hem grup bünyesindeki üniversitelerimizden, hem de Anadolunun dört yanındaki okullardan yeni mezun pırıl pırıl gençlerle çalışıyoruz. Diğer yandan GÜNSEL Akademi bünyesinde başlattığımız “Mesleğim Elimde” projesi ile kapılarımızı açtığımız meslek liseli gençlerimize, kısa zamanda büyük sorumluluklar alma fırsatı sağlayarak otomotiv profesyonellerine dönüştürüyoruz.

Dolayısıyla GÜNSEL’imiz, sadece ekonomik bir bakış ve ticari bir yatırım mantığı ile hayata geçirilen bir projenin çok ötesinde anlamlar taşıyor. Aralarında dünya otomotiv endüstrisinin en büyük tedarikçilerinin de yer aldığı yaklaşık 1.200 global tedarikçi ile çalışıyoruz. Ülkemizi dünyaya açarken bir yandan Kuzey Kıbrısımızın ekonomisinde enerji, otomotiv ana sanayi ve otomotiv yan sanayi alanlarında yeni fırsatlar yaratan bir dönüşüme öncülük ediyor, diğer yandan dünya otomotiv piyasasında Türk dünyasının sesinin çok daha gür çıkması için çalışıyoruz…

İşte bu nedenledir ki, GÜNSEL, Türk dünyasınındır!

Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı
Prof. Dr. İrfan Suat GÜNSEL

GÜNSEL Mühendisleri


Otomobilin Geleceği: GÜNSEL
Yeni teknolojiler, dünyanın ve insanların değişen ihtiyaçları, 150 yıllık tarihi olan otomotiv endüstrisinde köklü değişimler yaratıyor. Yaşanan elektrikli otomobil devrimi, bambaşka bir otomobil dünyası yaratmaya başladı bile. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL’in temelini oluşturan ilk çalışmalar, bu değişimin ilk ipuçlarının gelmeye başladığı dönemde, Yakın Doğu Üniversitesi ve GÜNSEL Ailesi’nin vizyoner yaklaşımi ile başladı.

2016’da ilk kez GÜNSEL’in ilk modeli yüzde 100 elektirikli B9’un konsept modeli tüketicilerin beğinisine sunuldu. Sonraki dönemde bir yandan GÜNSEL B9’un prototipi için çalışmalar devam ederken diğer yandan Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsünde kurulan GÜNSEL Üretim Tesisisleri için yatırımlara başlandı.

20 Şubat 2020’de GÜNSEL B9’un KKTC’nin toprağını, bayrağını ve Mavi Vatan Akdeniz’i simgeleyen sarı, kırmızı ve mavi renklerde üretilen ilk prototiplerinin görkemli bir organizasyonla ilk lansmanı gerçekleştirildi. GÜNSEL’in ikinci modeli J9’un konsept modeli de aynı etkinlikte ilk beğeniye sunuldu. GÜNSEL Üretim Tesisisleri ve Lefkoşa Dereboyu’ndaki Showroom’umuzun açılışı da yine Şubat 2020’de gerçekleştirildi.

Kasım 2020’de GÜNSEL’in KKTC dışındaki ilk lansmanı ve test sürüşleri İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD Expo 2020’de gerçekleşti. B9, görünümü ve performansıyla Türkiye ve dünyada büyük ses getirdi.

Türk mühendis ve tasarımcıların 1,2 milyon saatlik emekle geliştirdiği GÜNSEL’in bir fikir olarak doğuşu ise çok daha eskilere dayanıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in, çocukluk hayali ile başlayıp, zamanla bir vizyona dönüşen ve yıllar içinde Yakın Doğu Oluşumu’nun birikimleri, yaratıcılıkları ve emekleriyle vücut bulan KKTC’nin ilk yerli otomobilini üretme hedefi, “gerçeğe dönüşen bir hayal” olarak karşınızda duruyor!

Neler Yaptık?