GÜNSEL Basın Kiti

Yakın Doğu Oluşumu Hakkında

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi ve kardeş kurum Girne Üniversitesi’nde 143 ülkeden toplam 35 binden fazla öğrenci eğitim görüyor.

Yakın Doğu Oluşumu, GÜNSEL’in yanı sıra; eğitim, finans, sağlık, sanayi, turizm ve teknoloji alanlarında yatırımlara sahip. 7.500’ü aşan çalışan sayısı ile Kuzey Kıbrıs’ta; devletten sonra en büyük işveren konumunda.

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi ve kardeş kurum Girne Üniversitesi’nde 143 ülkeden toplam 35 binden fazla öğrenci eğitim görüyor.

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu AD Scientific Index’in yayımladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022” listesinde Yakın Doğu Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi ilk 250 üniversitesi arasında yer aldı. Dünya’da ise 15 bin üniversite arasında 552’nci sırada gösterildi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Times Higher Education’ın yayınladığı “Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2023” alan sıralamalarında da, Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı “Bilgisayar Bilimleri”nde dünyanın en iyi ilk 175, “Mühendislik”te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldı.

ODTÜ URAP’ın Aralık 2022’de yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda ise KKTC’nin en iyisi olan Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye genelinde en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf üniversitesi olarak yer aldı. GÜNSEL’in ARGE çalışmalarının tamamlanmasında ve seri üretim aşamasına gelinmesinin ardında da Yakın Doğu Ünversitesi’nin bu birikimi yatıyor.

Türkiye ve KKTC’de yükseköğretimin ilk özel kurumlarından biri olan Yakın Doğu Üniversitesi’ni bünyesinde barındıran Oluşum’un, her biri kreşten liseye hizmet veren 3 kolejinde ise (Girne-Lefkoşa-Gazimağusa) yaklaşık 5 bin öğrenci eğitim alıyor.

Yakın Doğu Oluşumu’nun öncelikli faaliyet alanlarından biri ise sağlık. Üç tam teşekküllü tıp fakültesi hastanesi (Girne-Lefkoşa-Gazimağusa), iki diş hastanesi, üç dispanseri ve bir hayvan hastanesi ile sağlık alanında Kuzey Kıbrıs’ın tamamına yayılan bir ağa sahip.

Finans alanı da öncelikli sektörlerden. Son 10 yılda Yakın Doğu Bank (Near East Bank), Kuzey Kıbrıs’ın en hızlı büyüyen bankası oldu. Şube ağı bütün ülkeye yayıldı ve aktif büyüklüğü 10 kattan fazla arttı. Ayrıca Near East markasıyla faaliyet gösteren sigorta, hayat ve emeklilik şirketleri ile de finans alanındaki yatırımlar çeşitlendirildi.

Turizm sektöründe ise butik otelleri Dorona Hotel, Mimoza Hotel, Oasis Hotel ve Park Palace Hotel, Park Palace Rezidans ve Dorana Rezidans ile faaliyet gösteriyor.

Yaklaşık 45 yıldır faaliyet gösteren Yakın Doğu Oluşumu’nun sanayi alanında ise kablo, plastik, metal, mobilya, matbaa, parke taşı üretimi, akaryakıt dağıtımı gibi alanlarda girişimleri bulunuyor.

Yakın Doğu Oluşumu, kuruculuğunu yaptığı Kıbırs Modern Sanat Müzesi, Kıbrıs Araba Müzesi, Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi, Surlariçi Şehir Müzesi ve GÜNSEL Sanat Müzesi’nde yer alan 100 binin üzerindeki sanat eseri ve materyalle Akdeniz’in en önemli kültür sanat merkezlerinden birinin oluşumuna da öncülük ediyor.

GÜNSEL Hakkında

GÜNSEL - Akdeniz’in Çevreci Otomobili

Bugüne kadar bütün tesis yatırımları ve ARGE süreçleri, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından özkaynakla finanse edilen GÜNSEL, seri üretim hazırlıklarına borçsuz bir şirket olarak devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde sürdürdüğümüz 10 yıllık çalışmaların ardından, 2016’da GÜNSEL’i kurarak yüzde 100 elektrikli GÜNSEL’i geliştirme çalışmalarına başladık. Geliştirme ve prototiplendirme  süreçlerini öz kaynakla tamamladığımız GÜNSEL’in ilk modeli B9’un lansmanını Şubat 2020’de yaptık.

Bugün Lefkoşa’da, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yer alan AR-GE, prototipleme ve yönetim merkezimiz ile seri üretim tesislerimizin ilk fazı olan P2 tesisimizin yatırımları ve ekipman alımları tamamlanmış durumda.

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education’ın Bilgisayar Bilimleri ve Mühendislik alanında dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında gösterdiği Yakın Doğu Üniversitesi’nin AR-GE gücü ile bütün süreçleri GÜNSEL mühendis ve tasarımcıları tarafından tamamlanan 13 adet prototip ile 10 binin üzerinde test sürüşü yapıldı.

2016-2022 döneminde faaliyetlerini Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde gerçekleştiren GÜNSEL’in ARGE ve prototipleme aşamalarının tamalanmasıyla birlikte seri üretim hazırlıkları kapsamında şirket kuruluşu 2022’de gerçekleştirildi.

Bugüne kadar bütün tesis yatırımları ve ARGE süreçleri, Yakın Doğu Üniversitesi tarafından özkaynakla finanse edilen GÜNSEL, seri üretim hazırlıklarına borçsuz bir şirket olarak devam ediyor.

GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel

Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve KKTC’nin yerli otomobil markası GÜNSEL başta olmak üzere eğitim, otomotiv, finans, sağlık, turizm, sanayi, teknoloji ve kültür sanat alanlarında pek çok kurumuyla faaliyet gösteren Yakın Doğu Oluşumu’nun Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Yakın Doğu Kolejindeki eğitiminin ardından 2002’de Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını hukuk alanında 2004’te tamamlayan Prof. Dr. Günsel, sonrasında Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü’nde ikinci lisans eğitimini tamamladı. Doktora eğitimini, lisans eğitimini tamamladığı iki alanı birleştirerek Kamu Hukuku ve Deniz Hukuku alanında yaptı. Uluslararası hakemli dergilerde birçok makalesi bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 2014’te doçent, 2019’da ise profesörlük unvanlarını aldı.

Bugün, başta güneş enerjili otomobiller RA25 ve RA27, dünya şampiyonu robotik futbol takımı, hastane tipi ve taşınabilir solunum cihazları ve giyilebilir sağlık ürünleri gibi pek çok projeye imza atan ve KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL’in de ilk temellerinin atıldığı Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nin kuruluşunda önemli bir rol üstlendi. Oluşum’un önemli faaliyet alanlarından birine dönüşen sağlık alanında ise Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin kuruluş çalışmalarını yönetti. 150’den fazla klasik otomobili ziyaretçileriyle buluşturan Kıbrıs Araba Müzesi’nin kuruluş çalışmalarını yönetti. 2002-2004 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi’nin Türkiye’deki temsilcilik ağını oluşturarak İstanbul ve Mersin temsilcilik birimlerini oluşturdu.

2009’da Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’den devraldı.

Ailesinden devraldığı Kuzey Kıbrıs’ta otomobil üretme hayalini gerçeğe dönüştürmek için 2016’da KKTC’nin yerli otomobil markası GÜNSEL’i kuran Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, GÜNSEL’i sadece bir elektrikli otomobil üreticisi olarak değil, yeni teknolojilere dayalı bir enerji, teknoloji ve servis üreticisi olarak konumlandırdı. 1982 doğumlu olan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 45 yıldır eğitim, finans, turizm ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren Yakın Doğu Oluşumu’nun ana faaliyet ağına elektrikli otomobil, yazılım ve enerji gibi yüksek teknolojiye dayalı alanları da ekledi.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Datasheet
İletişim

Özer Turan

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü

ozer.turan@gunsel.com.tr

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın GÜNSEL Ziyareti
Bakanlar Kurulu Ziyaret
Cumhurbaşkanı Ziyaret
CB Ersin Tatar Günsel Ziyaret Clip
15 Kasım Günsel Geçit Töreni
Büyükelçi Günsel Ziyaret
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49’uncu yıldönümü kutlamalarında GÜNSEL tören kortejinde yer aldı!